Buradasınız:

Giriş Sayfası / Hacamatla ilgili Hadisler

Hacamat'la İlgili Hadisler

Bu konuyla ilgili olarak Semüre b. cündüb (r.a) demiştir ki: Ben, Peygamber Aleyhisselam'ın yanında idim. Bir hacamatçı çağırdı ve kendisinden kan alınmasını istedi. Hacamatçı da boynuzlar ve neşterler çıkardı ve kan alınacak yeri neşterin sivri ucuyla deldi. Bunun üzerine kan, yanındaki bir kaba (şişeye) dökülmeye başladı. Bu sırada Feraze oğullarından bir kimse geldi de :Ya resülallah! Bu nedir? Niçin vücudunu bununla kestiriyorsun? diye sordu.

Peygamber Aleyhis-selam da: "Bu kan aldırmaktır"buyurdu . Adamcağız bu defa: Kan aldırmak nedir? Diye tekrar sordu. Peygamber Aleyhis-selam:"Kan  aldırmak, insanların tedavi oldukları şekillerin en iyilerinden (en şifalılarından) dir" buyurdu.

     Yine Peygamber Aleyhisselam bir Hadis-i Şeriflerinde hacamatçıyı methederek şöyle buyurmuştur: "Vücuttan kan alan kimse (hacamatçı) ne güzel bir insandır. Çünkü kirli kanı giderir, sırtı hafifletir, gözün görme duyusunu da kuvvetlendirir" buyurmuştur.
      "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Şifa üç şeydedir: Bal şerbeti, kan aldırma (hacamat), ateşle dağlama. Ancak ümmetimi dağlamaktan menediyorum."
Gene bir başka rivayete göre "Balda, hacamat olmada şifa vardır." denmiştir." (Buhari, Tıbb 3.)
       Hz. Enes (R.A) anlatıyor: "Resûlullah Sallallahu aleyhi vesellem buyurdular ki: "Mirac sırasında yanlarından geçtiğim her cemaat bana mutlaka "Ey Muhammed! Ümmetine hacamatolmalarını emret!" demiştir."
AddThis Social Bookmark Button